E-rejestracja
Rejestracja tel.: 698 991 577
kom.: 698 991 577
Szczepienia
Strona główna » Content » Szczepienie- Kleszczowe Zapalenie Mózgu

Szczepienie- Kleszczowe Zapalenie Mózgu

Szczepienia ochronne są najskuteczniejszym i najbardziej efektywnym sposobem zapobiegania kleszczowemu zapaleniu mózgu. Szczepienie przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu jest szczepieniem zalecanym:

  • przy czynnościach zawodowych bezpośrednio związanych z uprawą roślin lub hodowlą zwierząt na obszarach endemicznego występowania zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu,
  • przy czynnościach wykonywanych w kompleksach leśnych oraz na terenach zadrzewionych na obszarach endemicznego występowania zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu.

Kto może się zaszczepić?
Zaszczepić możemy osoby dorosłe (brak górnej granicy wiekowej) i dzieci od 1. roku życia. Planując szczepienie warto pamiętać o kilku rzeczach:

KWALIFIKACJA LEKARSKA
Do szczepienia zawsze kwalifikuje lekarz. Udając się na wizytę warto wcześniej zastanowić się, czy na pewno nic nam lub naszemu dziecku nie dolega, ponieważ najlepiej szczepić się, gdy jesteśmy zupełnie zdrowi. Wszystkimi wątpliwościami  powinniśmy się zawsze podzielić z lekarzem, który zadecyduje o szczepieniu. Zawsze trzeba również poinformować lekarza o przyjmowanych lekach (niektóre z nich mogą osłabić działanie szczepionki lub przyczynić się do niepożądanych objawów poszczepiennych), lub czy nie przebywaliśmy w  bliskim kontakcie z osobą chorą (mogło dojść do zakażenia, a jeszcze nie są widoczne objawy). Lekarza należy również poinformować o objawach, które wystąpiły w następstwie wcześniej wykonanych szczepień.
Pierwszą dawkę szczepionki przeciwko KZM możemy podać w dowolnym terminie. Jednak najlepszym okresem jest zima, bowiem do czasu wzmożonej aktywności kleszczy wiosną i latem będziemy mieli już pełną odporność przeciwko KZM. Jeśli jednak osoba wyjeżdżająca w rejony endemiczne nie zaszczepiła się zimą, zalecane jest, by zrobiła to przed planowanym wyjazdem. Badania potwierdzają wysoką skuteczność także przyspieszonego trybu szczepienia przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu.
Przeciwwskazaniem do szczepienia jest:

  • Nadwrażliwość na substancję czynną (wirus kleszczowego zapalenia mózgu), którąkolwiek substancję pomocniczą (albumina ludzka, chlorek sodu, fosforan dwuwodny disodu, diwodorofosforan potasu, woda do wstrzykiwań, sacharoza, wodorotlenek glinu uwodniony) lub na substancje wykorzystywane w procesie produkcji i obecne w ilościach śladowych (formaldehyd, neomycyna, gentamycyna, siarczan protaminy);
  • Ciężka nadwrażliwość na białko jaja lub inne białka kurze (reakcja anafilaktyczna po spożyciu białka jaja kurzego);

Szczepienie przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu należy przełożyć w przypadku ostrej choroby infekcyjnej przebiegającej z gorączką.

SZCZEPIENIE
Szczepionkę podaje się domięśniowo, najczęściej w ramię lub pośladek. W szczególnych przypadkach, np. pacjentom ze skazą krwotoczną, preparat może być podany podskórnie.
Szczepionki są bezpieczne. W ramach niepożądanych odczynów poszczepiennych może pojawić się miejscowe zaczerwienienie, ból, obrzęk w miejscu wstrzykiwania. Czasami występuje gorączka, ból głowy, zmęczenie, złe samopoczucie, obniżone łaknienie. Wymienione objawy są łagodne i szybko mijają.
Należy pamiętać o terminach kolejnych szczepień.
 

Skuteczność szczepienia:
Skuteczność szczepień u ludzi regularnie szczepionych sięga 99%. Skuteczność szczepienia  po 2 dawkach pierwotnego szczepienia wynosi 96-100%. Nie ma istotnych różnic w odpowiedzi na szczepienia między grupami wiekowymi. szczepionka przeciwko KZM stanowi jedną z najbardziej skutecznych wśród stosowanych przeciw zakażeniom wirusowym.