Gastroskopia

Panendoskopia jest najskuteczniejszą metodą diagnostyczną oceniającą części przewodu pokarmowego. Dodatkowo w razie potrzeby istnieje możliwość pobrania wycinków celem stwierdzenia obecności bakterii Helicobacter pylori, odpowiedzialną za nawrotowość wrzodów, lub też oceny mikroskopowej w przypadku stwierdzenia wrzodu żołądka, polipa lub innych zmian.

Jak przygotować się do badania?
Na 6-8 godzin przed badaniem nie powinno się jeść ani pić, gdyż żołądek i dwunastnica powinny być puste.
Jeśli panendoskopia jest w godzinach  porannych w dniu badania proszę nic nie jeść i nie pić.
Jeśli badanie zaplanowano w godzinach popołudniowych, w dniu badania rano można zjeść śniadanie  i pić, jednak ostatni płyn może być wypity nie później niż 6-8 godzin przed zaplanowanym terminem badania.
W przypadku kiedy pacjent przyjmuje leki np. z powodu nadciśnienia tętniczego, choroby niedokrwiennej serca proszę przyjąć leki w wczesnych godzinach porannych i popić niewielką ilością wody.

Przeprowadzenie badania
Badanie jest przeprowadzane w pozycji leżącej na lewym boku. Wcześniej należy usunąć ewentualne protezy zębowe. Po miejscowym znieczuleniu gardła za pomocą Lignocainy lekarz zakłada między szczęki plastikowy ustnik Następnie wprowadza do jamy ustnej i gardła fibroskop prosząc jednocześnie o wykonanie ruchu połykowego.
Oglądanie wnętrza przewodu pokarmowego trwa zwykle kilka minut i jest bezbolesne, podobnie jak pobieranie wycinków.
Instrument służący do badania jest każdorazowo dezynfekowany, dlatego też zainfekowanie Pacjenta jest praktycznie niemożliwe.

Możliwe powikłania
Powikłania panendoskopii zdarzają się niezwykle rzadko. Wyjątkowo może nastąpić przedziurawienie ściany przewodu pokarmowego, niekiedy może dojść do krwawienia, głównie po pobraniu wycinków. Powikłania te wymagają szybkiego leczenia operacyjnego.

Postępowanie po badaniu
Z powodu miejscowego znieczulenia gardła nie wolno przez 2 godziny po badaniu nic jeść ani pić, aby uniknąć zadławienia. Przy silnych bólach jamy brzusznej , bądź czarnym stolcu należy powiadomić niezwłocznie lekarza.
 

Cennik

Gastroskopia [bez kosztów badania hist.-pat.]

350 zł

Gastroskopia z testem na helicobacter [bez kosztów badania hist.-pat.]

390 zł

Znieczulenie anestezjologiczne do badań diagnostycznych

250 zł

Badanie wycinków histopatologia [1 butelka]

60 zł

Badanie wycinków histopatologia [kolejna butelka]

40 zł

Chirurgia ogólna Oddziały zabiegowe

W oddziale chirurgii ogólnej prowadzona jest diagnostyka i leczenia chorób jamy brzusznej, naczyń, w tym kończyn dolnych, różnego rodzaju zmian skórnych oraz nowotworów.
Zobacz również