Zabiegi
Strona główna » Poradnie Specjalistyczne » Zabiegi » Kolonoskopia - badanie jelita grubego z możliwością znieczulenia

Kolonoskopia - badanie jelita grubego z możliwością znieczulenia

Jest to obrazowe badanie jelita grubego, wykonywane przy użyciu giętkiego instrumentu (kolonoskopu) zbudowanego z kilkudziesięciu tysięcy włókien optycznych, tworzących wiązki światłowodowe. Instrument posiada precyzyjny mechanizm sterujący, umożliwiający jego zginanie, co pozwala na wprowadzenie go do dalszych odcinków jelita. Celem badania kolonoskopowego jest ocena makroskopowa powierzchni błony śluzowej jelita grubego. Przy użyciu dodatkowych instrumentów istnieje możliwość pobrania wycinków śluzówki do badania histopatologicznego oraz wy
konania wielu zabiegów endoskopowych, jak wycięcie polipów czy tamowanie krwawienia.
Wskazaniem do kolonoskopii jest:

  • krwawienie z odbytu lub stwierdzenie stolca z obecnością krwi (samo badanie proktologiczne- palcem lub sztywnym instrumentem nawet przy znalezieniu potencjalnego źródła krwawienia jest niewystarczające);
  • zmiana charakteru oddawanego stolca (zmiana jego średnicy, konsystencji, częstości wypróżnień);
  • dolegliwości bólowe jamy brzusznej niewyjaśnione innymi badaniami, niewyjaśniony ubytek masy ciała lub anemia;
  • wątpliwości wynikające z wcześniej przeprowadzonych badań obrazowych (np. radiologicznych, ultrasonograficznych);
  • podejrzenie raka jelita grubego, obecności polipów, schyłków oraz stanów zapalnych;
  • kontrole po leczeniu operacyjnym lub endoskopowym jelita grubego.

Badanie wykonuje się po odpowiednim przygotowaniu polegającym na oczyszczeniu z resztek pokarmowych jelita za pomocą doustnie podawanych środków przeczyszczających.
Przed umówieniem terminu zabiegu wymagana jest konsultacja u lekarza który będzie wykonywał badanie kolonoskopii celem kwalifikacji do badania i znieczulenia oraz zaleceń stosowania środka przeczyszczającego.
Na konsultację oraz na badanie kolonoskopii wskazane jest przyniesienie i pokazanie lekarzowi posiadanej dokumentacji medycznej (np. kart wypisowych z leczenia szpitalnego, opisów poprzednio wykonanych badań endoskopowych)

Uznaje się, że badanie kolonoskopowe powinno być wykonywane raz na 5 lat po 40 roku życia (niektóre źródła podają raz na 10 lat) u osób u których nie stwierdza się zmian patologicznych i raz na 2 lata
u osób, u których stwierdzono polipy jelita grubego.

Kolonoskopia wykonywana jest przez specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w diagnostyce i leczeniu chorób przewodu pokarmowego. Badanie kolonoskopii wykonują  specjaliści chorób wewnętrznych i gastroenterologii oraz chirurgii ogólnej.

Wyznaczona godzina badania może ulec przesunięciu, ponieważ czas trwania kolonoskopii u każdego pacjenta jest indywidualny i trudny do przewidzenia.
 

Cennik

Konsultacja do badania kolonoskopii/polipectomii

150 zł

Kolonoskopia diagnostyczna [bez kosztów badania hist.-pat.] (możliwość wykonania zabiegu w ramach ubezpieczenia w NFZ)

500 zł

Kolonoskopia zabiegowa z polipektomią [bez kosztów badania hist.-pat.] (możliwość wykonania zabiegu w ramach ubezpieczenia w NFZ)

700 zł

Znieczulenie anestezjologiczne do badań diagnostycznych

250 zł

Badanie wycinków histopatologia [1 butelka]

60 zł

Badanie wycinków histopatologia [kolejna butelka]

40 zł

Chirurgia ogólna Oddziały zabiegowe

W oddziale chirurgii ogólnej prowadzona jest diagnostyka i leczenia chorób jamy brzusznej, naczyń, w tym kończyn dolnych, różnego rodzaju zmian skórnych oraz nowotworów.
Zobacz również